Raport

Operazione Colomba – raport mujor të aktiviteteve në Shqipëri – tetor 2019

Situata sot
Situata politike në Shqipëri është akoma e luhatshme në disa aspekte. Zgjedhjet e reja administrative të shpallura që do të zhvilloheshin më 13 tetor nuk kanë ndodhur kurrë. Bashkia e Shkodrës ka ende zyrën e kryetarit të lirë, pas tërheqjes së kryetarit të sapozgjedhur para betimit, për shkak të skandalit për dënimin e tij në Itali për trafik droge. Ndërkohë, bashkia drejtohet nga kryetaria e bashkisë që po largohet.
Për më tepër, Bashkimi Evropian ka shtyrë përsëri hapjen e negociatave të hyrjes për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut: megjithëse Komisioni Evropian ishte kompakt në rekomandimin e tij të pranimit, Franca kundërshtoi me forcë hapjen. Italia, sipas fjalëve të Presidentit të Këshillit Z. Conte, e përcaktoi këtë vendim si “një gabim historik”. Parlamenti Evropian gjithashtu ka shprehur zhgënjimin e tij për mungesën e marrëveshjes përmes një rezolute.
Sa për lajmet e krimit, tetori u hap me një vrasje në rajonin verior të Mirditës: një 34-vjeçar mbeti i vrarë për gjakmarrje. Në fakt, më 24 shkurt, në Durrës vëllai i tij kishte vrarë një burrë 45-vjeçar në një konflikt me armë. Për shkak të ngjarjes që vllau kishte kryer, duket se viktima jetonte ngujuar sepse kishte frikë për jetën e tij. Mësojmë se i dyshuari për këtë vrasje ishte mik i fëmijërisë të viktimës dhe që anëtarët e familjes së tij tani jetojnë, nga ana tjetër, të ngujuar.
Këtë muaj pati një mirënjohje të rëndësishme përmes ceremonisë së çmimit për Dritan Prroj, pastor protestant i kishës Fjala e Krishtit, i vrarë në 2010 për arsye të gjakmarrjes. Vdekja e tij çoi në lindjen e Shoqatës “Jo gjakmarrjes, Po Jetes” e cila merret me kundërshtimin i fenomenit, me vëmendje të veçantë edukimin e të miturve dhe mbështetjen e grave. (më tepër…)

Operazione Colomba – raport mujor të aktiviteteve në Shqipëri – shtator 2019

Situata sot
Në fillim të shtatorit, fenomeni i gjakmarrjes doli nga kronikat me një rast vrasjeje në Bulqizë (rajoni i Dibrës). Një i ri vrau mikun e tij për arsye që janë ende të paqarta, dhe policia – për frikën e gjakmarrjes nga familja e viktimës – kryesoi shtëpinë e familjes së fajtorit.
Për më tepër, në mediat shqiptare u shfaq një analizë e gjatë e fenomenit dhe pasojave të tij, duke filluar nga tregimi i një konflikti që u ngrit në 1997 dhe degjeneroi në një gjakmarrje deri në ditët e sotme. Objektivi i editorialit është të kërkosh institucioneve shqiptare të eleminojnë përfundimisht këtë plagë shoqërore, në kontrast të ashpër me kërkesat e modernitetit dhe zhvillimit nga Bashkimi Evropian. (më tepër…)

Operazione Colomba – raport mujor të aktiviteteve në Shqipëri – gusht 2019

Situata sot
Shqipëria po vazhdon të përballë një situatë të paqëndrueshmërisë politike. Për shkak të mosmarrëveshjeve të vazhdueshme të partive dhe përfaqësimit të ulët të zgjedhjeve të fundit lokale, në të cilat vetëm rreth 20% e popullsisë shkuan në votime, kryetarët e bashkive e rinj të zgjedhur përballojnë vështirësi të ndryshme. Sidomos në komunat si Shkodër, ku përfaqësuesit të zgjedhur i përkasin një partie të ndryshme se kryetarët e bashkive në largim, procesi i marrjes në dorëzim po pëson ngadalësime dhe pengesa.
Këtë muaj një plagë dhe dy vrasje kanë tronditur opinionin publik. Në Vlorë, 3 anëtarë të një familje janë plagosur me armë zjarri nga një burrë dhe djali i tij për shkak të një mosmarrëveshje për arsye banale. Në Fier, një djalë 23-vjeçar nga Tropoja, është goditur me thikë dhe vrarë nga dy bashkëmoshatarët për arsye të parëndësishme. Në qendër të Rreshenit, një burrë 48 vjeç është ekzekutuar para fëmijëve të tij. Arsyet e krimit mbeten akoma për tu sqaruar, por për momentin në hetimet e policisë vijojnë dy pista: gjakmarrja, meqë familja e viktimës është e përfshirë në një gjakmarrja të gjatë; ose një sulm i llojit mafioz të shkaktuar nga trafiku i drogës në të cilin ishte përfshirë burri dhe për të cilin ai sapo kishte vuajtur një dënim prej rreth një viti. (më tepër…)

Operazione Colomba – raport mujor të aktiviteteve në Shqipëri – korrik 2019

Situata sot
Klima pas 30 qershorit nuk prodhoi ndonjë përplasje apo trazirë të veçantë. Sidoqoftë, nuk mungojnë marshimet protestuese në Tiranë dhe polemikat për disa raste të mashtrimeve elektorale që kanë zënë faqet e para të gazetave për ditë të tëra.
Në korrik kemi parë dhe regjistruar evolucionin e disa rasteve të vrasjeve në lidhje me arsyet e hakmarrjes dhe gjakmarrjes. Në gjysmën e parë të muajit, në fakt, një burrë u arrestua sepse në vitin 2013 kreu një vrasje për të hakmarrë vdekjen e vëllait të tij, i cili u vra në burg në 1992. Në të njëjtat ditë, media lokale njoftoi edhe disa azhurnime që rikonstruktojnë një vrasje të ndodhur në vitin 2017 për arsye nderi, duke përkeqësuar situatën penale të fajtori të këtij krimi.
Në fund të korrikut, Lulzim Caka u la i lirë nga burgu, i njohur në lajme si “i tmerrshmi i Beratit”, pasi ai ishte krye i një bande kriminale gjatë viteve 1990. Historia e lëshimit të tij është akoma e paqartë dhe ka shkaktuar mjaft tronditje; gjesti u dënua nga Ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj, e cila revokoi lirimin e tij nga burgu dhe hetoi drejtorin e burgut, i cili më vonë u arrestua së bashku me një bashkëpunëtor. Në vitin 1999 Caka ishte gjithashtu autor i dy vrasjeve të nderi për të hakmarrë vdekjen e nënës së tij, e vrarë në zonën e Fierit. Caka është ende i arratisur. (më tepër…)

Operazione Colomba – raport mujor të aktiviteteve në Shqipëri – qershor 2019

Situata sot
Në qershor Shqipëria përjetoi një periudhë të paqëndrueshmërisë së fortë institucionale. Fushata zgjedhore, në funksion të zgjedhjeve lokale të 30 qershorit, ka marrë ton të ashpër, kaq shumë për të provokuar në partinë kryesore opozitare bojkotin e procesit zgjedhor. Si rezultat, në mes të muajit, Presidenti i Republikës ka vendosur të anullojë zgjedhjet, duke e zhvendosur datojnë në 13 tetor. Në vend të kësaj, Kryeministri ka vendosur t’i përgjigjet kësaj vepron duke ruajtur datën e zgjedhjeve për 30 qershor. Në mungesë të Gjykatës Kushtetuese, i vetmi organ i deleguar për të zgjidhur këto mosmarrëveshje, zgjedhjet u realizuar në 30 qershor, me një mungesë totale të kandidatët e forcave të opozitës, të cilët janë tërhequr nga konkurrenca si një gjest proteste. Vëzhguesit ndërkombëtarë të pranishëm kërkuan, megjithatë, për të garantuar sjelljen korrekte të votave. Kriza institucional në çdo rast është serioz dhe rrezikon të cenojë hapjen e negociatave për hyrjen e Vendit në Bashkimin Evropian.
Më parë këtë muaj, një administrator nga zona e Selenicës ishte vrarë gjatë përpjekjes për të shuar një përleshje të lindur mes dy kushërinjve për arsye të pronës. Në raportimin e lajmeve, mediat lokale iu referuan një lloj “mallkim i pronësisë”, pasi edhe ai e kishte të njëjtin detyrë si viktima ishte vrarë 7 muaj më parë për të njëjtën arsye. Në mes të muajit, gjatë pelegrinazhit të zakonshëm vjetor që shumë shqiptarë kryejnë për të arritur në shenjtëroren e Shna Ndout në Laç, dy të rinj u grindën për shkak të parkingut dhe një nga dy djemtë qëlloi tjetrin, duke e vrarë atë. (më tepër…)