Raporti mujor

Operazione Colomba – raport mujor të aktiviteteve në Shqipëri – dhjetor 2019

Situata sot
Në dhjetor fatkeqësisht dridhje sizmike, të ashtuquajturat tufë tërmetesh, vazhduan edhe pas tërmetit të rëndë të 26 nëntorit. Komisioni Evropian ka njoftuar se një konferencë ndërkombëtare e donatorëve nga vendet anëtare të BE-së për rindërtimin e vendit do të mbahet në janar. Në përgjithësi, dëmet vlerësohen në rreth 14,000 ndërtesa, të cilat kanë lënë 13,000 njerëz të pastrehë. Ndërkohë, verifikimi i kushteve të sigurisë së shtëpive vazhdon, megjithëse shumë familje në zonat më të izoluara ankohen për mungesën e institucioneve që ende nuk kanë interesuar. Nga programi satirik “Fiks Fare” u raportua një rast i veçantë në Thumanë, epiqendra e tërmetit, ku pak shtëpi mbetën të paprekura. Një familje me 7 fëmijë jeton në oborrin e shtëpisë në kushte të vështira, pa qasje në shërbimet e strehimit të ofruara nga Shteti, pasi ajo është e përfshirë në një gjakmarrje dhe për këtë arsye ka frikë të jetojë me bashkëqytetarët e tjerë për arsye sigurie. (më tepër…)

Operazione Colomba – raport mujor të aktiviteteve në Shqipëri – nëntor 2019

Situata sot
Në nëntor, për fat të mirë, nuk kemi gjetur asnjë rast të lidhur me fenomenin e gjakmarrjes. Sidoqoftë, në fillim të muajit emisioni televiziv “Fiks fare” pati një rezonancë të madhe në media, tregonte një njeri gati të niset për Gjermani me autobus për të kërkuar azil për arsye të gjakmarrjes. Pasagjeri i panjohshëm nga Lezha deklaron se duhet të paguante shuma të madhe prokurorisë, gjyqtarëve dhe një shoqatës që merret me pajtimin për të marrë dokumentet që dëshmojnë statusin e tij si viktimë e njohur e fenomenit të gjakmarrjes.
Më 26 nëntor, Shqipëria u godit nga një dridhje e tmerrshme sizmike me përmasë 6.4 në shkallën Richter, e cila shkaktoi 51 viktima dhe më shumë se 750 të plagosur. (më tepër…)

Operazione Colomba – raport mujor të aktiviteteve në Shqipëri – tetor 2019

Situata sot
Situata politike në Shqipëri është akoma e luhatshme në disa aspekte. Zgjedhjet e reja administrative të shpallura që do të zhvilloheshin më 13 tetor nuk kanë ndodhur kurrë. Bashkia e Shkodrës ka ende zyrën e kryetarit të lirë, pas tërheqjes së kryetarit të sapozgjedhur para betimit, për shkak të skandalit për dënimin e tij në Itali për trafik droge. Ndërkohë, bashkia drejtohet nga kryetaria e bashkisë që po largohet.
Për më tepër, Bashkimi Evropian ka shtyrë përsëri hapjen e negociatave të hyrjes për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut: megjithëse Komisioni Evropian ishte kompakt në rekomandimin e tij të pranimit, Franca kundërshtoi me forcë hapjen. Italia, sipas fjalëve të Presidentit të Këshillit Z. Conte, e përcaktoi këtë vendim si “një gabim historik”. Parlamenti Evropian gjithashtu ka shprehur zhgënjimin e tij për mungesën e marrëveshjes përmes një rezolute.
Sa për lajmet e krimit, tetori u hap me një vrasje në rajonin verior të Mirditës: një 34-vjeçar mbeti i vrarë për gjakmarrje. Në fakt, më 24 shkurt, në Durrës vëllai i tij kishte vrarë një burrë 45-vjeçar në një konflikt me armë. Për shkak të ngjarjes që vllau kishte kryer, duket se viktima jetonte ngujuar sepse kishte frikë për jetën e tij. Mësojmë se i dyshuari për këtë vrasje ishte mik i fëmijërisë të viktimës dhe që anëtarët e familjes së tij tani jetojnë, nga ana tjetër, të ngujuar.
Këtë muaj pati një mirënjohje të rëndësishme përmes ceremonisë së çmimit për Dritan Prroj, pastor protestant i kishës Fjala e Krishtit, i vrarë në 2010 për arsye të gjakmarrjes. Vdekja e tij çoi në lindjen e Shoqatës “Jo gjakmarrjes, Po Jetes” e cila merret me kundërshtimin i fenomenit, me vëmendje të veçantë edukimin e të miturve dhe mbështetjen e grave. (më tepër…)

Operazione Colomba – raport mujor të aktiviteteve në Shqipëri – shtator 2019

Situata sot
Në fillim të shtatorit, fenomeni i gjakmarrjes doli nga kronikat me një rast vrasjeje në Bulqizë (rajoni i Dibrës). Një i ri vrau mikun e tij për arsye që janë ende të paqarta, dhe policia – për frikën e gjakmarrjes nga familja e viktimës – kryesoi shtëpinë e familjes së fajtorit.
Për më tepër, në mediat shqiptare u shfaq një analizë e gjatë e fenomenit dhe pasojave të tij, duke filluar nga tregimi i një konflikti që u ngrit në 1997 dhe degjeneroi në një gjakmarrje deri në ditët e sotme. Objektivi i editorialit është të kërkosh institucioneve shqiptare të eleminojnë përfundimisht këtë plagë shoqërore, në kontrast të ashpër me kërkesat e modernitetit dhe zhvillimit nga Bashkimi Evropian. (më tepër…)

Operazione Colomba – raport mujor të aktiviteteve në Shqipëri – gusht 2019

Situata sot
Shqipëria po vazhdon të përballë një situatë të paqëndrueshmërisë politike. Për shkak të mosmarrëveshjeve të vazhdueshme të partive dhe përfaqësimit të ulët të zgjedhjeve të fundit lokale, në të cilat vetëm rreth 20% e popullsisë shkuan në votime, kryetarët e bashkive e rinj të zgjedhur përballojnë vështirësi të ndryshme. Sidomos në komunat si Shkodër, ku përfaqësuesit të zgjedhur i përkasin një partie të ndryshme se kryetarët e bashkive në largim, procesi i marrjes në dorëzim po pëson ngadalësime dhe pengesa.
Këtë muaj një plagë dhe dy vrasje kanë tronditur opinionin publik. Në Vlorë, 3 anëtarë të një familje janë plagosur me armë zjarri nga një burrë dhe djali i tij për shkak të një mosmarrëveshje për arsye banale. Në Fier, një djalë 23-vjeçar nga Tropoja, është goditur me thikë dhe vrarë nga dy bashkëmoshatarët për arsye të parëndësishme. Në qendër të Rreshenit, një burrë 48 vjeç është ekzekutuar para fëmijëve të tij. Arsyet e krimit mbeten akoma për tu sqaruar, por për momentin në hetimet e policisë vijojnë dy pista: gjakmarrja, meqë familja e viktimës është e përfshirë në një gjakmarrja të gjatë; ose një sulm i llojit mafioz të shkaktuar nga trafiku i drogës në të cilin ishte përfshirë burri dhe për të cilin ai sapo kishte vuajtur një dënim prej rreth një viti. (më tepër…)